Naši členovia

V našom občianskom združení spájame skutočne širokú škálu ľudí, od žiakov a študentov základných a stredných škôl, vysokoškolákov až po informatikov, právnikov, lekárov či učiteľov. Všetkých nás ale spája jedna vec- vášeň pre vesmír.

Nižšie si môžete prečítať zaujímavosti a niekoľkých našich členoch:

Michaela Musilová

Ako jedna z mála zaskúsila, aké je to byť astronautom žijúcim na Marse. V roku 2014 absolvovala simulovanú misiu v Mars Desert Research Station v USA. Jej vedeckým smerom je astrobiológia so zameraním na extrémofily – organizmy žijúce v extrémnych podmienkach. Práve takéto organizmy by sme mohli nájsť na iných planetárnych telesách v našej Slnečnej sústave. Svoj výskum robila na California Institute of Technology (USA), University College London (UK) a University of Bristol (UK). Získala tiež výskumné štipendium pre prácu priamo v NASA Jet Propulsion Laboratory (USA), spolupracovala aj na viacerých projektoch ESA (viz napr. projekt MoonLITE). Jej veľkým snom je v budúcnosti spolupracovať na vesmírnej misii, ktorej cieľom bude nájsť život v mimozemskom priestore.
Michaela pôsobí ako predsedníčka SOSA, hosťujúca profesorka na Ústave jadrového a fyzikálneho inžinierstva (ÚFJI) na FEI STU a aktuálne získala úlohu riaditeľky všetkých budúcich misií, ktoré sa budú odohrávať na simulovanej vesmírnej stanici na Mauna Loa na Havaji.Norbert Werner

Supermasívne čierne diery a ich vplyv na rozloženie hmoty vo vesmíre – aj tomuto sa v rámci výskumu venuje so svojim tímom Norbert. Tento mladý a veľmi talentovaný astrofyzik objavil horúci plyn vypĺňajúci vlákno tzv. „Vesmírnej pavučiny“, spájajúce dve kopy galaxií. Bol to významný objav, nakoľko väčšina hmoty tvorenej z atómov je práve vo forme tohto plynu, ktorý predtým nebol nikdy pozorovaný. Astrofyzikálne vzdelanie dostal na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pôsobil ako samostatný vedecký pracovník v Ústave časticovej astrofyziky a kozmológie Stanfordskej univerzity v Kalifornii, USA, kde okrem iného spolupracoval na príprave americko-japonskej družice Astro-H. Aktuálne vedie výskumnú skupinu na univerzite v Budapešti a vyučuje na Masarykovej univerzite v Brne.
Jakub Kapuš

Už od skorého detstva sa zaujímal o vesmír a astronómiu. Študoval v Prahe elektrotechniku, no neskôr sa rozhodol zo školy odísť. V roku 2009 spolu s ďalšími nadšencami založil občianske združenie Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA), pod ktorou začal aktívne propagovať potrebu kozmického priemyslu na Slovensku a pracovať na projekte stratosférických sond.

V roku 2011 sa vrátil z Prahy späť na Slovensko, kde rozbehol práce na vývoji prvej slovenskej družice skCUBE a stal sa lídrom projektu.
Ako prednášajúci sa zúčastňuje mnohých vedeckých a technických konferencií a vzdelávacích akcií.Michaela Brchnelová

Nádejná mladá vedkyňa, ktorá sa už ako 17-ročná dokázala dvakrát presadiť medzi viac než 1700 účastníkmi najprestížnejšej celosvetovej súťaže mladých vedcov Intel ISEF. Venuje sa výskumu vysokoenergetických častíc, ktoré na Zem prichádzajú z našej Galaxie. Práve kozmické žiarenie predstavuje vysoké percento poškodenia satelitov na obežnej dráhe. Michaela sa okrem tohto výskumu venuje aj hľadaniu a vzdelávaniu budúcich mladých vedcov a to aj v rámci podujatia Expedícia MARS, ktorý v roku 2011 sama absolvovala. Je po nej pomenovaná aj planétka 31462 Brchnelova. Momentálne študuje Aerospace Engineering na Technickej univerzite v holandskom Delfte.
Róbert Vokál

Milovník lietania a extrémnych športov. Ako jeden z víťazov Axe Apollo Space Academy mal zažiť suborbitálny let do výšky 110 km na palube kozmickej lode XCOR Lynx . Misia sa žiaľ zrušila a tak sa rozhodol rozbehnúť vlastnú súťaž o výlet do vesmíru. Robert, ktorého záľubou je okrem iného zbieranie adrenalínových zážitkov, je aj hlavným tvorcom nášho vzdelávacieho seminára NoGravity. Okrem toho sa verejnosti snaží všemožne ukázať, že ani vesmír pre nás nie je nedosiahnuteľný, keď človek naozaj chce a ide za svojimi túžbami.