Pikobalón je malá stratosferická sonda. Ide o ultraľahké samostatné zariadenie, ktoré dokáže vykonávať a odosielať merania meteorologických dát. Medzi tieto dáta patrí teplota, vlhkosť, tlak, UV žiarenie, IR žiarenie, viditeľné svetlo, koncentrácia CO2, koncentrácia NOX, koncentrácia O3 a magnetické polia. Pikobalón sa skladá z mikrokontroléra, napájania, pozičného systému, telemetrického systému a senzorov. Vypúšťa sa na špeciálnom fóliovom balóne, ktorý nepraskne vo výške, ako bežné balóny. Vďaka tomu dokáže pikobalón letieť aj niekoľko tisíc kilometrov.

Komunikačná technológia (LoRaWAN) je kompatibilná s viac než 9000 rádiovými stanicami na svete, teda pikobalón dokáže fungovať prakticky na celej planéte. Napájanie na balóne vydrží až niekoľko stoviek dní.

Tento projekt robíme hlavne na testovanie elektroniky, ktorá pôjde na do väčších projektov, no na menšej a lacnejšej škále. Testujú sa mikrokontroléry, GPS moduly, napájanie, ako aj senzory. Takisto sa pomocou pikobalóna dajú zbierať rôzne užitočné údaje, avšak k tomu sme sa zatiaľ ešte nedostali.

Na projekte začal pracovať náš člen Jakub Nagy ešte v januári 2019. Oficiálne sa pikobalón stal projektom SOSA od augusta 2019. Za tento čas sa stihlo vyrobiť 5 prototypov a prebehlo 6 štartov. Najdlhší let trval až 136 hodín a balón doletel najďalej do Iránu.

Aktuálne sa pracuje na novom prototype, teda na verzii číslo 6. Bude sa používať iný mikrokontrolér, iný zdroj napájania (solárne panely) a aj iná štruktúra celej sondy.