Pri významných udalostiach v oblasti vesmíru a technológií pripravujeme aj vlastné akcie.

Yuri’s Night

Yuri’s night je celosvetová akcia organizovaná vždy 12. apríla v desiatkach miest na celej planéte. Hlavným cieľom je oslava výročia prvého letu človeka do vesmíru – úžasného míľniku v histórii ľudstva a zároveň zvýšenie verejného záujmu o výskum vesmíru a inšpirácia pre nové generácie vesmírnych priekopníkov a dobroduhov.
Keďže Slovensko sa do siete týchto udalostí nezúčastňovalo, rozhodli sme sa zorganizovať v bratislavskom Progressbare prvú Yuri’s Night Slovakia a s touto tradíciou pokračujeme každý rok!

 

SpaceFest

Pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o vesmír a technológie, sci-fi a pre deti s veľkým snom, stať sa astronautom, pripravujeme SPACE FEST.

Predposledný júnový víkend ešte v roku 2018 skCUBE oslavovala svoje prvé narodeniny v kozme a pri tejto príležitosti sme pripravili víkendovú udalosť SPACE FEST 2018. Medzi účinkujúcimi bol napríklad aj Michal Fulier. Besedu s názvom „Slovenskí kozmonauti“ so slovenským letcom, ktorý bol len krok od toho, aby sa stali prvým slovenským kozmonautam – plukovník Ing. Michal Fulier (náhradník Ivana Bellu), moderoval Michal Novota z .týždeň.

Naše občianske združenie oslávilo v októbri 2019 svoje 10. narodeniny. Pri tejto príležitosti sme zorganizovali ďalší SPACE FEST 2019. Priestor pre akciu nám poskytol Progressbar a v rámci programu vystúpili niekoľkí členovia SOSA. Csaba Boros porozprával o stave projektu ARDEA, Karin Brunnemann predstavila simulovanú misiu na Mars, ktorej sa zúčastní počas tohto roku. Predseda SOSA a zakladajúci člen Jakub Kapuš zhrnul minulosť, prítomnosť a budúcnosť nášho združenia. Samozrejme nemohla chýbať úžasná vesmírna torta!

 

50 výročie misie APOLLO 11

Dňa 20. júla 2019 sa v priestoroch Progressbaru stretlo približne 60 ľudí, ktorí s nami prišli osláviť 50 rokov od prvého malého kroku pre človeka, ale obrovského skoku pre ľudstvo. Ako prvý sa návštevníkom prihovoril predseda SOSA, Jakub Kapuš a následne odštartoval oficiálny program Norbert Werner s prednáškou o misiách NASA, ktoré predchádzali Apollu 11. Pokračoval Michal Zajaček o experimentoch, ktoré boli súčasťou misie a následne sme sa presunuli do kina Lumiere na premietanie úžasného dokumentu APOLLO 11. Po jeho skončení nasledovala krátka diskusia.