Growbox je zariadenie, ktoré využíva hydroponický systém k vypestovaniu nekvitnúcich plodín, akými sú napríklad rôzne druhy šalátov.

Zariadenie sa skladá z troch sekcií. Dvoch menších – riadiacich, ktoré obsahujú elektroniku, pumpy a hadice pre hydropónny systém. Vačšia časť je už samostatný growbox, kde sú zasadené rastliny v rúrkovom systéme, v ktorom preteká výživový roztok. Semienka sa predpestujú v inkubátore, čím nám vzniknú sadenice, o ktoré sa ďalej stará samotný growbox.

Momentálne má growbox svoju druhú verziu, ktorá vznikla takmer ihneď po prvom sadení v prvom growboxe. Druhá verzia je priehľadná a lepšie prístupná, avšak aj tá mala aj svoje nedokonalosti. Bolo to presakovanie vody z pestovacej časti do elektronickej časti. Problém bol vyriešený lepším utesnením a použítím plastových dištančných podložiek, na ktoré sa upevnili bloky elektroniky.

Hlavná udalosť pre projekt growbox bolo 50. výročie Apolla 11 v roku 2019 – pri tejto príležitosti sa growbox sfunkčnil a na určitý čas bol vystavený v centre Bratislavy v Progressbare.

 

 

Časová náročnosť: Na projekte sa dokopy pracovalo probližne 500 hodín. Aktuálne na ňom pracujú aj noví členovia SOSA, ktorí sa k nám pridali počas roku 2019 a venujú mu cca 10 hodín týždenne.

Finančné náklady: Ešte v roku 2018 sme na zostrojenie druhej verzie projektu Growboxu získali podporu od Nadácie Pontis. V roku 2019 boli finančné náklady na znovuuvedenie do prevádzky menej ako 50,00 €.