Pridajte sa

V SOSA sme otvorení každej spolupráci. Ak máte radi kozmonautiku, astronómiu, výskum vesmíru a kozmické technológie – ste na správnej adrese. Pomôcť nám môžete nasledovnými spôsobmi:

  • Zapojte sa jednorázovo – napíšte popularizačný článok na náš blog, pošlite nám kontakty na zaujímavé organizácie – napr. firmy s potenciálom pracovať v space-bussiness, školy so záujmom o výučbu predmetu „Kozmonautika“, a pod.
  • Staňte sa našim členom – zapojte sa do našich aktivít ako riadny člen. Každá pomoc je vítaná, práce je viac než dosť: organizovanie workshopov, oslovovanie firiem a škôl, písanie popularizačných článkov, technická pomoc v technologických projektoch, ale aj realizácia vašich vlastných nápadov. V prípade záujmu o členstvo v organizácii, vyplňte prosím nasledovnú prihlášku. Tiež si môžete prečítať naše stanovy.
  • Podporte nás:
    • nefinančne – vyrábate letáky či iné propagačné materiály? Robíte grafické návrhy? Radi využijeme vaše služby a uvedieme vás medzi sponzorov organizácie.
    • finančne – vaše financie budú použité na propagáciu kozmonautiky na Slovensku, vzdelávanie, a naše technologické projekty.

 

Prihláška
 

Bližšie o niektorých členoch:

MICHAELA MUSILOVÁ

Ako jedna z mála zaskúsila aké je to byť astronautom žijúcim na Marse. Michaela totiž v roku 2014 absolvovala simulovanú misiu v Mars Desert Research Station v USA. Jej vedeckým smerom je astrobiológia so zameraním na extrémofily – organizmy žijúce v extrémnych podmienkach, ako sú oceánske priekopy, pevninské ľadovce a pod. Práve takéto organizmy by sme mohli najsť na iných planetárnych telesách v našej Slnečnej sústave. Svoj výskum robila na California Institute of Technology (USA), University College London (UK) a University of Bristol (UK). Získala tiež výskumné štipendium pre prácu priamo v NASA Jet Propulsion Laboratory (USA), spolupracovala aj na viacerých projektoch ESA (viz napr. projekt MoonLITE). Jej veľkým snom je v budúcnosti spolupracovať na vesmírnej misii, ktorej cieľom bude nájsť život v mimozemskom priestore. O svojom výskume Michaela rozprávala aj na podujatí „Vede v centre“ v CVTI SR. Môžete si pozrieť aj profilový rozhovor na stránkach denníka N.

 

NORBERT WERNER

Supermasívne čierne diery a ich vplyv na rozloženie hmoty vo vesmíre – aj tomuto sa v rámci výskumu venuje so svojim tímom Norbert. Tento mladý a veľmi talentovaný astrofyzik objavil horúci plyn vypĺňajúci vlákno tzv. „Vesmírnej pavučiny“, spájajúce dve kopy galaxií. Bol to významný objav, nakoľko väčšina hmoty tvorenej z atómov je práve vo forme tohto plynu, ktorý predtým nebol nikdy pozorovaný. Astrofyzikálne vzdelanie dostal na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Momentálne pôsobí ako samostatný vedecký pracovník v Ústave časticovej astrofyziky a kozmológie Stanfordskej univerzity v Kalifornii, USA, kde okrem iného spolupracoval na príprave americko-japonskej družice Astro-H.

 

MICHAELA BRCHNELOVÁ

Nádejná mladá vedkyňa, ktorá sa už ako 17-ročná dokázala dvakrát presadiť medzi viac než 1700 účastníkmi najprestížnejšej celosvetovej súťaže mladých vedcov Intel ISEF. Venuje sa výskumu vysokoenergetických častíc, ktoré na Zem prichádzajú z našej Galaxie. Práve kozmické žiarenie predstavuje vysoké percento poškodenia satelitov na obežnej dráhe. Michaela sa okrem tohto výskumu venuje aj hľadaniu a vzdelávaniu budúcich mladých vedcov a to aj v rámci podujatia Expedícia MARS, ktorý v roku 2011 aj sama absolvovala. Je po nej pomenovaná aj planétka 31462 Brchnelova. Momentálne študuje Aerospace Engineering na Technickej univerzite v holandskom Delfte.

 

ROBERT VOKÁL

Milovník lietania a extrémnych športov vo všeobecnosti. V blízkej dobe sa pravdepodobne po Ivanovi Bellovi ako druhý Slovák pozrie do vesmíru. Ako jeden z víťazov Axe Apollo Space Academy totiž zažije suborbitálny let do výšky 110 km na palube kozmickej lode XCOR Lynx . Robert, ktorého záľubou je okrem iného zbieranie adrenalínových zážitkov, je aj hlavným tvorcom nášho vzdelávacieho seminára NoGravity. Okrem toho sa verejnosti snaží všemožne ukázať, že ani vesmír pre nás nie je nedosiahnuteľný, keď človek naozaj chce a ide za svojimi túžbami.