Ak chceme vedieť, ako žiť na Zemi, je potrebné pozrieť sa najprv do vesmíru. Asi tak by sa dal zhrnúť odkaz Chrisa Hadfielda, plukovníka kanadského vojenského letectva a prvého kanadského veliteľa Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) počas Expedície 35. Len niekoľko mesiacov po svojom úspešnom návrate z ISS sa na pultoch kníhkupectiev a portáloch s elektronickými knihami objavil jeho dielo An Astronaut´s Guide to Life on Earth. Doteraz bolo možné prečítať si knihu len v anglickom origináli, ale už o niekoľko dní, presnejšie v prvej polovici novembra, by mal vo vydavateľstve Ikar vyjsť aj slovenský preklad.

chris-book
Prečo sa teda oplatí siahnuť po tejto knihe? Pokiaľ už máte nejaké skúsenosti s osobnosťou Chrisa Hedfielda a mali ste možnosť sledovať jeho pobyt na ISS, prípadne jeho predchádzajúcu kariéru, tak táto kniha jednoducho predstavuje čerešničku na torte. Je akýmsi veľkým zhrnutím plukovníkovej cesty – od detstva až po jeho profesionálne aktivity vo vesmíre, na ktoré je mnoho Kanaďanov právom hrdých. Nejedná sa pritom len o jeho vedecké úlohy, ale aj o nakrútenie prvého videoklipu vo vesmíre (cover verzia singlu Space Odity od Davida Bowieho), ktoré podľa jeho vlastných slov nemalou mierou prispelo k prinavráteniu vesmírneho výskumu (aspoň na malú chvíľu) do pozornosti širšej verejnosti.

Chris svojím svojským, vtipným a zároveň veľmi pohlcujúcim štýlom, opisuje mnohé zážitky zo svojho života a kariéry, pričom sa „pozemšťanom“ snaží odovzdať aj akési morálne ponaučenie. Dielo je zaujímavé aj z toho pohľadu, že odkrýva niektoré zaujímavé fakty zo zákulisia vesmírnych letov. Na vlastných skúsenostiach opisuje s akými pocitmi a situáciami sa stretáva človek, ktorý je v nesmiernej rýchlosti vystrelený na „obrovskej bombe“ do vesmíru na celých šesť mesiacov.

Čitatelia, ktorí sledovali Chrisa na sociálnych sieťach už počas jeho pobytu a velenia na ISS si tu však tiež nájdu množstvo nových a zaujímavých príbehov či už z jeho kariéry stíhacieho pilota alebo aj zo súkromného života.

V diele rezonuje Hadfieldova vrodená skromnosť, profesionalita a zmysel pre humor, spoločne s pocitom národnej hrdosti. Okrem opisovania krás vesmíru sa snaží upriamiť našu pozornosť smerom dole, na Zem. Na to, čo je na nej – na vzťahy, na konanie ľudí, na ňu samotnú, na starostlivosť o planétu…
Kniha sa dá chápať aj ako Chrisova rozlúčka s kariérou astronauta. Na druhej strane však predstavuje začiatok jeho ďalšieho života, v ktorom, ako sa zdá, tiež nie je núdza o videoklipy či o verejné účinkovanie…

Marek Krištof