Náš Blog

Fundraising for space debris mitigation

Many experts are warning that increasing number of space debris on Earth´s orbit which is increasing due to launching more and more satellites is going to be more dangerous in close future. Biggest problem are non-working satellites in high altitudes where atmosphere is not able to retard their revolution following with disappearance in the atmosphere.

Čítať viac

Vesmír na hradbách – o poznávaní , horúcich objavoch a mimozemských úkazoch

Vesmírna udalosť prilákala na Mestské hradby počas rozpálenej nedele 7. júna 2015 mnoho domácich návštevníkov, zarytých fanúšikov vesmíru, medziplanetárnych zaľúbencov, ale aj zvedavých turistov. Akcia venovaná vesmírnym aktivitám a na historickom mieste je na domáce pomery takpovediac raritou.

Čítať viac

Vesmírne technológie a zdravie

Nový systém používa satelitnú navigáciu k navádzaniu lode počas záchranných misií členov posádky, ktorí spadli z paluby do vody. Unikátna vesmírna technológia biologickej ochrany chráni nemocničných pacientov, jedlo, farmaceutické produkty a leteckých pasažierov pred kontamináciou a rizikom infekcie. Profesionálni, amatérski a občasní atléti kombinujú vesmírnu senzorovú technológiu a satelitnú navigáciu pre záznam ich tréningov, čo im neskôr umožňuje zefektívniť ich aktivity.

Čítať viac

Letná škola o o vesmírnom práve a vesmírnej politike

Ako každý rok v júni, aj v tomto roku ponúka European Centre for Space Law (ECSL) študentom a mladým profesionálom možnosť zúčastniť sa dvojtýždňového kurzu zameraného na právnu a politickú dimenziu kozmických aktivít. Tohtoročná edícia letnej školy ECSL sa uskutoční v termíne 31. august – 11. september 2015 na pôde University of Caen Basse-Normandie vo francúzskom meste Caen.

Čítať viac

James Webb Space Telescope

V dnešnej dobe najznámejší teleskop Hubblov vesmírny ďalekohľad HST vytvoril vo svojej 25 ročnej histórii nespočetné množstvo nám predtým nedosiahnuteľných záberov vesmíru, no napriek inováciam vybavenia ďalekohľadu a opravám sa jeho misia končí. Jeho nasledovníkom bude James Webb Space Telescope alebo JWST.

Čítať viac